دردهای سایکوسوماتیک و طب سوزنی
دی ۲۲, ۱۳۹۸
فواید پاکسازی پوست
بهمن ۱۵, ۱۳۹۸

معایب و ضررهای چاقی برای بدن

معایب و ضررهای چاقی برای بدن

چاقی و اضافه وزن دشمن سلامتی است و در اینجا به مضرات چاقی و اضافه وزن می‌پردازیم.
چاقی علاوه بر عوارض جسمی متعدد، آثار روحی و روانی مخربی نیز روی فرد دارد.
مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که اضطراب‌ و اختلالات روحی از جمله افسردگی در افراد چاق 25 درصد بیشتر از افراد عادی است.

اختلال در چربی های خون


پرفشاری خون


دیابت نوع2:


بیماری دیابت نوع 2 عارضه‌ای مزمن است که با مقاومت انسولینی در اندام‌های محیطی و یا ترشح ناکافی انسولین توسط پانکراس مرتبط است. در افرادی که استعداد ژنتیکی ابتلای به این نوع دیابت را دارند، اضافه وزن به عنوان اصلی‌ترین عامل در ابتلای به این عارضه است

بیماری عروقی کرونر:


این بیماری یکی از اشکال بیماری‌های قلبی – عروقی است که از رسوب چربی در جدار سرخرگ‌های کرونر (سرخرگ‌هایی که به قلب خون رسانی می‌کنند) ایجاد می‌شود. پس از مدتی، رسوب این چربی‌ها باعث تنگ‌تر شدن دیواره داخلی عروق شده و خون کمتری به بافت قلب می‌رسد.


سکته مغزی


استئوآرتریت مفاصل:


این بیماری مربوط به مفصلهای بدن است و اغلب مفاصل زانو، ران و کمر را درگیر خود میکند. کسانی که چاق هستند به دلیل سنگین بودن و اضافه وزن بالا، فشار زیادی را بر این مفصل وارد میکنند. رویه ها و سطوح مفصلی که از غضروف ساخته شده اند تحت این فشار به مرور زمان ساییده شده و حتی از بین میروند. برای پیشگیری از بروز چنین وضعیتی حتما باید وزن خود را در محدوده سالمی نگه داشت.


توقف تنفس در خواب (آپنه):


توقف تنفس در خواب، خصوصا در افراد چاقی که زیاد خور خور می‌کنند نیز یکی از عوارض چاقی است. این افراد به هنگام خواب شبانه، به علت انسداد مسیرهای هوایی ریه‌ها، برای مدت کوتاهی دچار توقف تنفس شده و مکررا در طول شب بیدار می‌شوند. در نتیجه در طول روز به علت اختلال در خواب شبانه، دچار گیجی بوده و مرتب چرت می‌زنند.


 انواع سرطان:


انواعی از سرطان‌ها با اضافه وزن همراه هستند که در زنان می‌توان به سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان گردن رحم و سرطان کیسه صفرا اشاره کرد. مردان چاق نیز نسبتا در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان‌های کولون، رکتوم و سرطان پروستات هستند.


بیماری کبد چرب و بیماریهای کیسه صفرا:


به علت تجمع چربی اضافی در بدن افراد چاق، کلسترول بیشتری نیز در بدن آنها وجود دارد که این کلسترول اضافی می‌تواند در کیسه صفرا رسوب کند و باعث سنگ کیسه صفرا شود. همچنین در اثر چاقی، چربی بیشتری در ساختار کبد وارد می‌شود که این تجمع چربی در کبد، می‌تواند باعث ایجاد کبد چرب، التهاب و حتی تخریب بافت کبد شود و نهایتا به بیماری نارسایی کبدی (سیروز) منجر شود.


افسردگی

و…..

آیا با این توضیحات مختصر هنوز هم میخواهید چاق باقی بمانید؟

 

دردهای سایکوسوماتیک و طب سوزنی

تریگر پوینت و طب سوزنی

راهکارهایی برای طب سوزنی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *