طب سوزنی

چین سابقه شهرنشینی حدود 5000 سال را دارد و سابقه طب سوزنی به زمانی که مردم شروع به استفاده از آتش کردند برمی گردد.در دوران سنگی از سوزنهای سنگی برای درمان بیماریها استفاده می کردند.
در بین سالهای 607-907 یعنی دوران تانگ بخش طب سوزنی در اکادمی پزشکی ایجاد شد.
طب سوزنی امروزی با پیشرفتهای علمی خود را به عنوان بخش مهمی از طب سنتی چینی ثابت کرده است.طب سوزنی بر پایه تیوری طب سنتی چینی که شامل طب سوزنی – کاپینگ – موکسا و سایر روشهایی که باعث تحریکات از طریق سطح بدن میشوند عمل می کند.

طب سوزنی از طریق نقاط طب سوزنی با اثر بر روی کانالهای انرزی و تقویت انرزی حیاتی وارد عمل شده وباعث ضعیف شدن عامل بیماریزا و همچنین بالانس بین یین و یانگ میشود که این خود عاملی برای پیشگیری از بیماریها میباشدو باعث از بین رفتن علایم کلینیکی می شود.

اثرات مطلوب طب سوزنی

طب سوزنی باعث بوجود امدن نظم در بدن پس از درمان می شود.از زمانهای گذشته به علت توانایی گسترده در درمان انواع بیماریها و همچنین درمان دقیق انها مورد استقبال مردم قرار داشته است.موارد استفاده از طب سوزنی میتواند شامل تاثیر بر ارگانهای مختلف می باشد.

مردم از زمانهای گذشته معتقد بودند که هیچ بیماری وجود ندارد که نتوان ان را توسط طب سوزنی درمان کرد.مردم در ان زمان معتقد بودند اگر عده ای معتقد باشند که بعضی از بیماریها توسط طب سوزنی درمان نمی شود این اعتقاد انها به علت عدم شناخت کامل انها از طب سوزنی می باشد.

سابقه و قدمت طب سوزنی

چانگ شا – هو نان در چین یکی از شهرهای باستانی با بیش از دو هزار سال سابقه می باشد.در عهد باستان در بهار و پاییز صنایع دستی و خرید و فروش انها در این شهر گسترش داشت.
در میات عتیقه های یافت شده در سال 1973 دو نوع شغل بر روی متون ابریشمی ذکر شده است یکی درمان با موکسا بر پایه 11 کانال در دست و پا و دیگری درمان با موکسا بر پایه 11 کانال بر پایه یین و یانگ بوده است.

در این شغلها نه تنها چرخه مربوط به 11 کانال مختلف ذکر شده است بلکه بر 100 نوع روش درمانی با استفاده از موکسا تاکید شده است و شگفت انگیز اینکه در این نوشته ها هیچ سابقه ای از درمان با طب سوزنی ذکر نشده است.از طرف دیگر در تصویب نامه های طب داخلی بیش از 60 نوع بیماری توسط طب سوزنی و بیش از 10 نوع بیماری توسط موکسا قابل درمان ذکر شده است.

جی جانگ وانگ در سالهای 1127-1279 تاکید کرده است که بیش از 120 بیماری توسط طب سوزنی و موکسا درمان می شده است.
کتابهای پزشکی طب سوزنی امروزی بر اساس یافته های کلینیکی تاکیید می کنند که طب سوزنی دارای تاثیر گذاری وسیع درمانی دربیش از 300 نوع بیماری می باشد.

همچنین بر روی بیش از 100 نوع بیماری تاثیرات درمانی بسیار خوبی در حیطه های داخلی-جراحی-زنان و زایمان و کودکان دارد.

طب سوزنی

طب سوزنی در چه بیماری هایی قابل استفاده است؟

تعداد بیماری هایی که توسط طب سوزنی درمان میشود بسیار وسیع می باشد. بهر حال در سال 1997 موسسه بین المللی سلامت تایید کرده است که طب سوزنی تاثیر درمانی برای تهوع و استفراغ به علت شیمی درمانی و جراحی دارد همچنین دارای اثر درمانی بر روی سندرمهای درد – اعتیاد – سیگار کشیدن – عوارض بعد از سکته ها – ارتروزها – سر درد – اسم و غیره می باشد.

تعداد زیادی از تحقیقات کلینیکی بیان می کنند که طب سوزنی همیشه یک انتخاب خوب برای سندرم های درد بوده است که سابقه ان به عهد سوزنهای سنگی بر می گردد.

تغییراتی که در سطح اندروفین توسط طب سوزنی حاصل می شود کمکی برای درک بهتر تاثیرات ان در بیهوشی ها بوده است.امروزه ترکیبی از طب سوزنی و داروهای بیهوشی جهت بیهوشی های بیماران مورد استفاده قرار می گیرد که مورد قبول متخصصین بیهوشی می باشد.
در سال 1950 طب سوزنی جهت درمان عفونت ها و بیماری های واگیر دار مورد استفاده قرار گرفت مانند پنومونی لوبار – اسهال عفونی – هپاتیت ها و غیره.
امروزه طب سوزنی فواید درمانی در بیماری های مشکلی چون اسم الرزیک – بیماریهای قلبی و عروقی – هپاتیت های مزمن – سنگهای صفراوی مزمن – ارتروز ها – دیابت – تومور های سرطانی – پارکینسو ن – پوکی استخوان اولیه و زوال عقلی را نشان داده است.
بیماری های وابسته به سن همیشه به علت کمبود های ایجاد شده در مراکز بدن خود را نشان می دهند در همین زمان در سالخوردگان انرزی حیاتی و پیش سازهای حیاتی منجر به کبود یین در بدن می شود.سالخوردگان معمولا همیشه دارای بیش از یک نوع بیماری می باشند و معمولا قبل از درمان کامل بیماری قبلی دچار بیماری جدید دیگری می شوند.

اثر عمل

طب سوزنی با تقویت انرزی حیاتی باعث تضعیف عوامل بیماریزا می شود که دارای تاثیرات تنظیم کنندگی در بدن نیز می باشند که این تاثیرات مورد قبول محققان می باشد.
در دهه اخیر طب سوزنی در زمینه درمان بیماری های مغزی مورد توجه قرار گرفته است بیماریهایی چون اسکیزوفرنیا – سایکوزو اختلالات مانیک و دپرسیو – سندرم تورت- عقب ماندگی مغزی کودکان – سندرم اضطراب قبل از معاینه – اختلالات روانی وعوارض جانبی داروهایی که برای درمان اختلالات روانی استفاده می شوند.
پیشگیری از بیماریها یکی از اصول اصلی در طب سنتی چینی می باشد.در خلال مطالعه طی سالهای زیاد بر روی بیماران محققان متوجه تاثیرات تنظیمی مثبت زیادی از موکسا برای کنترل سلامتی در افراد میانسال شده اند.مخصوصا این روش می تواند باعث تاخیر در روند پیر شدن ارگانهای حیاتی بدن شود.

فواید و تاثیرات تنظیمی این طب بروی سطح چربی خون نامناسب نیز مشهود است طب سوزنی می تواند باعث کاهش سطح لیپو پروتیین – کلسترول – تری گلیسرید شود در بیمارانی که دچار افزایس این فاکتورها در بدن شده اند. بنابراین می تواند اثر پیشگیری بروی سیستم عروقی و همچنین تاخیر در روند سخت شدن عروق که خود عاملی است برای اختلال عملکرد ارگانها شود.

سابقه طب سوزنی در ایران

هرچند کوهها و رودهای زیادی بین دو کشور ایران و چین وجود دارد ولی هر دو ملت دارای سابقه ای بسیار طولانی از همکاری و روابط دوستانه می باشند.اولین بار در سال 139 چیانگ جانگ راه ابریشم را بین چین و نواحی غربی باز کرد.

پس از پیشرفتهای کشتی سازی راه دریایی ابریشم نیز از طریق خلیج فارس تا جنوب چین بازگشایی شد. بازرگانان فارسی بعد از ان به چین امدند. این روابط مثبت بین دو کشور فواید زیادی را برای مردم هر دو کشور داشته است.
پیشرفت سریع علم طب سوزنی به علت فواید زیاد ان بوده است. با پیشرفت جوامع تناقض های طب مدرن نیز بیشتر مشخص شد اولا طب مدرن برای تمامی بیماریها اثر عالی ندارد از انجمله بیماریهای روانی – بیماریهای دوران پیری و بیماریهای مشکلی که با وجودیکه درمان کاملی برای انها هم اکنون وجود ندارد بیشترهم شده اند.
دوما عوارض سمی داروهای شیمیایی نیز کاملا اشکار است که نمی تواند درمانی سبز و بدون عارضه را به همراه داشته باشد خوشبختانه طب سوزنی میتواند راه حلی برای مسایل فوق باشد.
امروزه در بیش از 160 کشور جهان درمان- تحقیقات و تدریس طب سوزنی در حال انجام است و بیش از 20 هزار مرکز تحقیقاتی با بیش از 10 هزار نفر متخصص در حال فعالیت می باشند. هر روزه
علم طب سوزنی رواج بیشتری در جهان پیدا می کند که نشان از موفقیت بین المللی شدن این طب است.

ما بر این موضوع اعتقاد داریم که طب سوزنی در ایران نیز به سرعت رشد خواهد کرد و این طب بیشتر و بیشتر توسط ایرانیان مورد قبول واقع خواهد شد که می تواند کمک زیادی به سلامت ایرانیان بنماید.